350
Zajmujemy się profesjonalnym projektowaniem ogrodów oraz terenów zielonych.
W naszej ofercie znajduję się kompleksowa ochrona oraz pielęgnacja ogrodów i oczek wodnych.

NAWADNIANIE

 

 

Automatyczne nawadnianie

 

 

Specjalnością firmy jest również profesjonalny montaż wynurzalnych systemów nawadniających. Realizujemy zarówno zamówienia małe (pojedyncze rabaty) jak i większe założenia ogrodowe.

System nawadniający składa się z układu rurociągów umieszczonych pod ziemią i uzbrojony jest w cały szereg urządzeń, do których możemy zaliczyć zraszacze wynurzalne i naziemne, mikrozraszacze i linie kroplujące. Całość podłączona jest do elektronicznego sterownika. Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania czujników pogodowych i glebowych, które wyłączają system podczas deszczu. Taki w pełni zautomatyzowany system przejmuje od właścicieli opiekę nad nawadnianiem ogrodu.

Prawidłowo zarządzane systemy nawadniania bazujące na taśmach kroplujących mogą znacznie obnizyć koszty obsługi i pracy, a także wprowadzić znaczne oszczędności wody w ciągu roku. Poprzez precyzyjne dostarczenie wody, nawozu i środków ochrony roślin tam, gdzie roślina ich potrzebuje, nawadnianie kroplowe zwiększa jakość oraz wielkość plonów przy zmniejszonych stratach.

Posiadanie instalacji nawodnieniowej to gwarancja prawidłowego podlewania gleby, oszczędność czasu i ogromna wygoda.

Pierwszym krokiem do stworzenia projektu nawodnienia jest naszkicowanie w odpowiedniej skali całego ogrodu  uwzględniając ukształtowanie terenu, wielkość poszczególnych części ogrodu, rozmieszczenia roślin, budynków, przebiegu ciągów  komunikacyjnych, usytuowanie małej architektury, wymiary działki i budynków, lokalizacje trawników, żywopłotów, krzewów i drzew.

Dysponując właściwie zaprojektowanym i prawidłowo działającym nawodnieniem terenu oszczędzamy nawet do 50% wody, porównując do podlewania ręcznego a roślinom dostarczana jest odpowiednia ilość wody. Woda używana do nawodnień ogrodu musi spełniać odpowiednie normy.

Nawadnianie za pomocą zraszaczy charakteryzuje się relatwnie niskimi kosztami zakupu i eksploatacji. Zraszanie jest idealnym rozwiązaniem dla roślin rosnących w dużym zagęszczeniu oraz trawników. Optymalną wilgotność należy zapewnić roślinom szczególnie w okresie intensywnego wzrostu, kwitnienia i zawiązywania pąków kwiatowych. Regularnego podlewania wymagają rośliny młode i nowo posadzone.

Jest kilka rodzajów zraszaczy. Wyróżnić możemy zraszacze statyczne, które mają stosunkowo mały zasięg i pracują przy niskim ciśnieniu wody (2-3 atmosfery). Nawadniają obszar w kształcie koła (pełnozakresowe) lub tylko jego wycinek o dowolnym kącie (sektorowe). Mają zróżnicowany i płynnie regulowany zasięg. Cała powierzchnia objęta zasięgiem tych zraszaczy nawadniana jest jednocześnie.

Zraszacze wynurzalne montowane są pod powierzchnią gruntu. W przerwach pomiędzy nawadnianiem cały zraszacz ukryty jest w glebie, co ułatwia wykonywanie prac pielęgnacyjnych. Głowica nawadniająca wypychana jest nad powierzchnie gruntu pod ciśnieniem włączanej wody. Po zakończeniu nawadniania, gdy w instalacji następuje spadek ciśnienia wody,  głowice wracają samoczynnie do pozycji wyjściowej.

Zraszacze obrotowe nawadniają kolisty obszar o promieniu jednego do kilkunastu metrów. Niektóre również posiadają funkcję nawadniania sektorowego. Urządzenia te są wyposażone w płynną regulację zasięgu nawadniania i natężenia wypływu wody. Zraszacze obrotowe dzielą się na turbinowe, w których obrót wywołany jest poprzez przepływ wody przez system przekładni.

Linie kroplujące to najróżniejsze węże kroplujące oraz kroplowniki indywidualne dozujące wodę kroplami. Układa się je tak, aby zwilżały glebę w bezpośrednim sąsiedztwie roślin lub na całej powierzchni rabaty. Linie te mogą być układane na powierzchni, jak i rozprowadzane na głębokości 10-40cm pod powierzchnią gruntu.

Gęsta trawnikowa murawa również posiada duże wymagania wodne. Tradycyjną metodą podlewania darni jest zraszanie. Największe zapotrzebowanie na wilgoć przypada w okresie intensywnego wzrostu trawy, czyli wiosną i wczesnym latem. W okresie maksymalnego poboru zużywa dziennie średnio 2-4 litrów wody na każdy metr kwadratowy powierzchni. Kiełkującą trawę należy podlewać codziennie a zraszacze powinny być tak ustawione żeby pomiędzy obszarami nawadnianymi nie pozostawały suche przestrzenie gleby. Rodzaj zraszaczy dobiera się odpowiednio do wielkości i kształtu trawnika. Najlepszą równomierność uzyskuje się gdy zasięg roboczy zraszaczy zachodzi na siebie w około 30-40%.

Nawadnianie kropelkowe polega na dostarczeniu równomiernej ilości wody i jest to najefektywniejszy sposób nawadniania. Stosowanie nawadniania kropelkowego eleminuje niepotrzebne zwilżanie nadziemnej części roślin oraz pozwala ograniczyć straty wodny związane z parowaniem.

 

 

Kontakt:

Telefon :  602 520 973
Telefon :  696 631 616 Wiesław Wyrostek
Telefon :  18 444 78 12
@ Email :  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Web Site :  www.cudownyogrod.com

W naszej ofercie znajdują się m.in:

Automatyczne systemy nawadniania
Oświetlenie
Projektowanie zieleni na tarasach, balkonach.
Aranżacja zielenią wnętrz budynków(biurowców, mieszkań)
Projektowanie zieleni przy budynkach użyteczności publicznej
Ochrona przed chorobami i szkodnikami

zgoda
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.